Falezler bizim evimiz projesinin eğitimleri başladı
29 Nisan 2023
Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Körfezi’nde kirlilikle ve hayalet ağlarla mücadele edecek 10 kişilik gönüllü dalış ekibinin eğitimleri başladı. ‘Falezler bizim evimiz’ projesi kapsamında belediye çalışanlarından oluşan ekip, yılda 2 kez belirli alanlarda dalıp temizlik yapacak.

Antalya’nın dünyaca ünlü falez bandında, amatör balıkçıların kayalara takılarak kopan misinaları, kurşunları, pek çok plastik atıkla birlikte deniz dibinde canlı yaşamını tehdit ediyor. Kurşun, deniz suyunu zehirlerken misinalar da deniz dibinde plastik tabakası oluşturuyor.

Muratpaşa Belediyesi de denizel biyoçeşitliliği korumak, Akdeniz foklarının yaşam alanı olan falezlerde sualtı kirliliğinin önüne geçmek ve hayalet ağlarla mücadele için Antalya Sualtı Derneği’yle (ANTSAD) ‘Falezler bizim evimiz’ projesi hazırladı.

Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Turquoise Coast Environment Fund (TCEF) tarafından 157 bin liralık hibe desteği alan projeyle 10 kişilik gönüllü dalgıç ekibi hayalet ağları ve sualtı kirliliğine sebep olan deniz çöplerini temizleyecek. Proje kapsamında teorik eğitimler başladı. Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde (ASSİM) gerçekleşen eğitimde dalış güvenliği, malzeme kullanımı, suda kurtarma gibi konularda eğitim verildi. Ekip mayısın ikinci haftası Kaleiçi Yat Limanı’nda dalış eğitimlerini tamamlayacak.

ANTSAD Başkanı Semih Başaran denizlerde kirlilik seviyesinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Falezler bizim evimiz projesinin Akdeniz Foklarının doğal yaşam alanı falezlerin korunması ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak adına hazırlandığını ifade eden Başaran “Muratpaşa Belediyesi’yle işbirliği halinde yürüteceğimiz faaliyetler süresince yaşadığımız çevreye, en yüksek faydayı nasıl sağlarız diye gayret edeceğiz” dedi.