Karbon Ayak İzi

Yerküredeki hava şartlarının uzun dönemde farklılaşması iklim değişikliği olarak tanımlanmaktadır. İklimin oldukça yavaş ve küçük değişimler göstermesi olağan bir durumdur. Ancak sanayileşme, doğal kaynakların aşırı tüketimi, plansız kentleşme gibi etkenler iklimi olağan seyrinden çıkarmakta ve hızla değiştirmektedir. Sera gazları atmosferde yüksek seviyelere ulaşarak küresel ısınmaya ve artan iklim felaketlerine neden olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak insanlık artan yağış, sel, fırtına, sıcaklık ve orman yangınlarıyla önümüzdeki yıllarda daha fazla mücadele etmek zorunda kalacaktır.


Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin baş aktörü, sera gazlarının %80’ini oluşturan karbondioksittir. Bu nedenle faaliyetlerimiz sonucu oluşan tüm sera gazları karbondioksit eşdeğerleri ile ifade edilir ve karbon ayak izi olarak adlandırılır. Küresel ısınmayı yavaşlatmak ve iklim değişikliğini durdurmak için tek çözüm karbon ayak izimizi azaltmaktır. 

Kentler üretilen enerjinin %75’ini tüketmekte, karbondioksitin ise %70’ini üretmektedir. Bu nedenle, sorun her ne kadar küresel olsa da çözüm yerelden başlamalıdır. Toplumda bireysel tüketim alışkanlıkları değiştikçe, hedefe giden yol kısalacaktır. Bu bilincin oluşması için karbon ayak izimizi hesaplamalı ve azaltmak için gerekli önlemleri almalıyız.

Siz komşularımız için hazırladığımız sayfadan karbon ayak izinizi hesaplayabilir, kendiniz için küçük dünyamız için büyük bir adım atabilirsiniz…
 

Hanede yaşayan kişi sayısı

Aylık ortalama elektrik tüketimi (kWh)

1. Elektrik Tüketimi
Boş yere yanan ışıkları söndürmek, düşük enerjili aydınlatma ekipmanı kullanmak, ısı yalıtımı yapmak, elektrikli cihazları beklemede bırakmamak, düşük tarifeye geçmek karbon ayak izinizi ve fatura tutarınızı önemli ölçüde düşürür.
2. Hanede Yakıt Kullanımı
Enerji tasarruflu kombi kullanımı, oda sıcaklığının azaltılması ve ısı yalıtımı yaptırmak karbon ayak izinizde ve faturanızda ciddi bir fark oluşturacaktır.

Aylık ortalama doğalgaz tüketimi (m³)

Aylık ortalama kömür tüketimi (kg)

3. Özel Araç Kullanımı
Kara taşıtı satın alırken elektrikli veya hibrid otomobiller tercih nedeni olmalıdır. Mümkün değilse kısa mesafelerde araç kullanımından kaçınmak, karbon ayak izinizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

Özel araç kullanımı

Yakıt türüAraç ortalama yakıt tüketimi (L/100 km)Yıllık yapılan yol (km)
4. Toplu Taşıma
Otobüs, metro ve tramvay kullanmak, özel aracınızla yapacağınız seyahatin neden olduğu karbon ayak izini yarı yarıya azaltır.

Toplu taşıma kullanımı (Ortalama km/hafta)

OtobüsHafif Raylı
5. Uçuş
Aktarmalı yerine direkt uçuşların tercih edilmesi, otobüs ve tren gibi seyahat araçlarının kullanılması, karbon ayak izinde düşüşe neden olacaktır.

Uçuş (Sefer Sayısı)

Yıllık iç hat uçuşYıllık dış hat uçuş
6. Beslenme Şekliniz
Sebze ağırlıklı beslenmek et ve süt ürünlerinin tüketimine göre çok daha az karbon ayak izine neden olur.

Beslenme Şekliniz

7. Atık Ayrıştırma
Plastik, cam, karton, elektronik atık, pil, atık yağlar ayrıştırıldığında çöp sahalarında oluşan sera gazları engellenir, ikincil hammadde eldesiyle doğal kaynaklar korunur ve karbon ayak iziniz azalır.

Atıklarınızı ayrıştırıyor musunuz?

8. Kıyafet, Tekstil ve Ayakkabı
Giyim eşyalarının üretimi karbon salımını artırmaktadır. Eskimeden yeni ürün satın almamak, gardırop ve ayakkabılığınızda kullanmadığınız tekstil ürünlerini ihtiyacı olanlara vermek ya da dönüşümüne katkı sunmak, karbon ayak izinizi küçültecektir.

Kıyafet, ayakkabı ve tekstil ürünleri için aylık ortalama ne kadar harcama yapıyorsunuz? (TL)

9. Restoran ve Yeme İçme
Toplu pazar ve market alışverişi yaparak gıdalarınızı evde pişirmek daha düşük karbon ayak izi demektir. Dışarıda satın alınan yiyecek ve içecekler; restoranlardaki aydınlatma, pişirme, ısıtma ve paket kurye gibi faaliyetler nedeniyle karbon ayak izinizi artırır.

Restoran, cafe, bar vb. aktiviteler için aylık ortalama ne kadar harcama yapıyorsunuz? (TL)

10. Telefon, İnternet, TV
Ekran süremizin azalması hayat kalitemizi artırırken, dijital karbon ayak izimizi düşürür.

Telefon, internet, tv hizmetleri için aylık ortalama ne kadar harcama yapıyorsunuz? (TL)

Sonuçlar

Ton/Kişi Yıl
Toplam