Su Ayak İzi

Su ayak izi kavramı üreticiler veya tüketiciler tarafından doğrudan ve dolaylı temiz su kaynağı kullanımının bir göstergesidir.


Su ayak izi mavi, yeşil ve gri su olmak üzere üç bileşenden oluşmaktadır. Mavi su ayak izi bir ürünün üretiminde kullanılan yeraltı ya da yüzey suyu miktarını, yeşil su ayak izi kullanılan yağmur suyu miktarını, gri su ayak izi kirletilen su kaynağı miktarını ifade etmektedir. 
Bir insanın su ayak izi ise kullandığı tüm mal ve hizmetlerin üretimi aşamasında tüketilen ve kirletilen yıllık temiz su kaynağı miktarı olarak ifade edilmektedir.


Su hayattır…İklim değişikliğine bağlı artan su kıtlığı hepimizi tehdit etmektedir. Doğrudan ve dolaylı su tüketimimizi kontrol etmek, önlem almak, yeni su kaynakları aramaktan çok daha kolaydır. Bu bilincin oluşması için su ayak izimizi hesaplamalı ve azaltmak için harekete geçmeliyiz.


Siz komşularımız için hazırladığımız sayfadan su ayak izinizi hesaplayabilir, susuzluğa karşı verilen mücadeleye nasıl katkı sağlayacağınızı öğrenebilirsiniz…
 

Hanede yaşayan kişi sayısı

Aylık ortalama su tüketimi (m³)

Aylık içme suyu tüketimi (damacana, şişe su vb. litre)

Araç yıkatma sıklığı (sefer/yıl)

Beslenme şekliniz

Sonuçlar

(m³)/Kişi Yıl
Toplam